Hem

Livsmedelskollegiet.se

Våra medlemmar

Företag

Barry Callebaut Sweden AB

Uno Viberg

uno.viberg@barry-callebaut.com

Nordic Sugar AB

Catharina Antonsson

Catharina.Antonsson@nordicsugar.com

Dr Pers Food Production AB

Johan Persson

johan.persson@kavli.se

Essentia Protein Solutions

Kerstin Christensson

Kerstin.Christensson@essentiaproteins.com

Katrin Malwitz

katrin.malwitz@essentiaproteins.com

Eurofins Food & Agro Testing Sweden AB

Lina Almgren Nilsson

linaalmgrennilsson@eurofins.se

Findus  R&D AB, Bjuv

Maria Lundmark

maria.lundmark@findusgroup.com

Kiviks Musteri AB, Kivik

Annika Nilsson

annika.nilsson@kiviksmusteri.se

ProViva AB

Martin Antonsson

martin.antonsson@danone.com

 

 

 

 

 

 

 

Ideon Agro Food

Lennart Lindahl

Lennart.Lindahl@agrofood.ideon.se

Lantmännen R&D

Mats Larsson

Mats.Larsson@lantmannen.com

Lyckeby Culinar

Rickard Albin

Rickard.Albin@culinar.se

Rosenqvist Food Tecknology AB, Gärds Köpinge

Ola Nöbbelin

ola.nobbelin@rosenqvists.com

SP Food and Bioscience (fd SIK)

Alexander Milanov

alexander.milanov@sp.se

Skånemejerier

Anna Oliw

Anna.Oliw@skanemejerier.se

The Absolut Company AB, Åhus

Kerstin Wessberg

Kerstin.Wessberg@absolut.se

Solina Sweden

Susanne Rask

Susanne.Rask@nordfalks.se

Midsona AB

Katharina Hesselman Björnek

katharina.bjornek@midsona.se

 

Akademi

Lunds universitet

Avd. för biomedicinsk nutrition

Lieselotte Cloetens

Lieselotte.Cloetens@tbiokem.lth.se

Avd. för bioteknik

Patrick Adlercreutz

Patrick.Adlercreutz@biotek.lu.se

Avd. för förpackningslogistik

Annika Olsson

Annika.Olsson@plog.lth.se

Avd. för teknisk mikrobiologi

Jenny Schelin

jenny.schelin@tmb.lth.se

Peter Rådström

Peter.Radstrom@tmb.lth.se

Avd. för tillämpad biokemi

Bengt Danielsson

Bengt.Danielsson@tbiokem.lth.se

 

 

 

 

Institutionen för Livsmedelsteknik

Caroline Linninge

caroline.linninge@food.lth.se

Malin Sjöö

Malin.Sjoo@food.lth.se

Charlott Håkansson

Charlott.Hakansson@food.lth.se

Företagsekonomiska inst.

Magnus Lagnevik

Magnus.Lagnevik@fek.lu.se

 

Kristianstad Högskola

Karin Wendin

karin.wendin@hkr.se

 

SLU, Alnarp

Marie Olsson

marie.olsson@slu.se

Malin Hultberg

Malin.Hultberg@slu.se

Lars Mogren

Lars.Mogren@slu.se

 

 

Om Livsmedelskollegiet

Vår uppgift är att främja livsmedelsforskning i södra Sverige och att verka för ett ökat samarbete mellan medlemmarna.

 

I kollegiet ingår företag och organisationer med forskning och/eller utveckling inom livsmedelsområdet och institutioner och avdelningar vid Lunds universitet, Högskolan i Kristianstad och Sveriges Lantbruksuniversitet, Alnarp.

 

Livsmedelskollegiet har regelbundna informationsmöten och symposier över aktuella ämnen.

 

 

 

Kontakt

Är ditt företag, organisation eller institution/avdelning intresserat av att bli medlem?

 

Kontakta Ordförande:

Alexander Milanov, Alexander.Milanov@sp.se